
14:30 ч. Щрак 10 истории от млади преводачи
април 26, 2025
18:00 ч. НАИМ при БАН Нови гласове от Европа
април 26, 2025
14:30 ч. Щрак 10 истории от млади преводачи
април 26, 2025
18:00 ч. НАИМ при БАН Нови гласове от Европа
април 26, 2025
26 април 2025 г. | 16:30 ч.
Щрак
( ул. „Христо Белчев“ 3)
Втора премиера – книги срещу течението
Яна Букова представя книгите „Писма до Петър“ от Николай Бойков и „Зелено и златно“ от Силвия Чолева
С участието на:
Илия Граматиков (музиколог) и Кристина Йорданова (литературен критик)
Текстовете ще чете:
Мартина Апостолова
Съществуват книги, които се нуждаят от време, за да заемат своето истинско място. Книги майсторски и важни за българската литература, чиято неконвенционалност, вглъбеност и стилистична красота остават недостатъчно оценени в общия шум и в забързания момент на издаването им. „Втора премиера“ цели да хвърли светлина върху две такива книги, да инициира нов прочит и диалог с нова публика. Защото „малките“ литератури нямат право да пропускат книги от високо качество. И като съпротива срещу терора на актуалното.
ⓘ Николай Бойков (1968, Видин) е автор на стихосбирките „Метафизики“, 2000, „Стихотворения с биография“, 2003, „Ояснен в любов, собственоръчно“, 2005, и „101 посвещения“, 2019, както и на „Книгата на живота“, 2010, novel in progress и „Верно на оригиналот“, 2024, роман. Превежда от унгарски и македонски.
Романът „Писма до Петър“ е публикуван от издателство Жанет 45 през 2006 г.
ⓘ Силвия Чолева (1959, София) е автор е на шест стихосбирки, три пиеси, две книги с фрагменти и сборник с разкази. Носителка е на няколко национални награди, сред които „Иван Николов“ за поезия. Редакторка е на десетки книги с българска и преводна поезия и проза. Един от създателите на Издателство за поезия ДА.
Романът „Зелено и златно“ е публикуван от издателство Жанет 45 през 2010 г.
ⓘ Яна Букова (1968, София) е авторка на пет стихосбирки, два сборника кратка проза и на романа „Пътуване по посока на сянката“. Превежда от антични и съвременни езици. Пише критика и теоретични текстове върху проблеми и аспекти на съвременната поетика и литература.
ⓘ Илия Граматиков е професор по история на музиката в Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“. Автор е на три обширни монографии и на многобройни студии и статии. Научните му разработки са предимно върху съвременна музика. Носител е на награда в област „Хуманитаристика“ от Годишните награди на портал „Култура“ (2021).
ⓘ Кристина Йорданова преподава българска литература в Софийския университет. Научните ѝ интереси са насочени към литературната история, съвременната литература, културната история и антропологията. Автор е на множество статии, посветени на различни тенденции и проблеми в историята на българската литература, както и на критически текстове върху съвременна белетристика и поезия. Съставител и редактор е на много научни сборници.
„Литературни срещи“ са организирани от фондация „Прочети София“.
Визуалната идентичност на „Литературни срещи“ е дело на Костадин Кокаланов от Studio FRANK.
„Литературни срещи 2025“ се осъществяват с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“, програма „Фестивали“; Министерство на културата и Столична община.
Събитието се реализира в партньорство с фондация „Следваща страница“, Къща за литература и превод, Connecting Emerging Literary Artists - CELA, Европейска комисия, „Съпромат“, Регионален исторически музей - София, Национален археологически институт с музей при БАН, „Щрак“ и Swimming Pool.
Гостуването на Анастасия Левкова, Никола Лекич и Тюлин Аркан е инициатива на фондация „Следваща страница“ и е част от проекта Connecting Emerging Literary Artists - CELA, съфинансиран от програма „Творческа Европа“ на Европейския съюз и от Национален фонд „Култура”.