16:30 ч. Щрак Втора премиера
април 26, 2025
19:30 ч. НАИМ при БАН Ю Хуа, Китай
април 26, 2025
16:30 ч. Щрак Втора премиера
април 26, 2025
19:30 ч. НАИМ при БАН Ю Хуа, Китай
април 26, 2025

26 април 2025 г. | 18:00 ч.

Национален археологически институт с музей при БАН 

Нови гласове от Европа:

Анастасия Левкова (Украйна), Никола Лекич (Сърбия) и Тюлин Еркан (Белгия)

Водещ: Надежда Московска

 

Програмата на „Литературни срещи“ е винаги ориентирана освен към тематичен фокус и към тенденциите в съвременната световна литература. В България обичайно гостуват автори, които вече са преведени на български език, но по-рядко имаме възможността да срещнем или направо – да открием за българските читатели млади чуждестранни писатели. Такива срещи показват литературните интереси на по-младите автори в Европа, но също и често представляват интерес за професионална публика на фестивала, която непрестанно търси новите и неочаквани гласове на европейската литература.

Точно затова на 26 април от 18:00 ч. в Националния археологически институт с музей при БАН ни очаква един необичаен формат, който ще включи работата на трима изгряващи международни писатели. Преведени специално на български, публиката ще има възможност да чуе за първи път откъси от произведенията на украинската писателка, редакторка, културен мениджър и журналистка Анастасия Левкова, сръбският писател Никола Лекич и белгийската писателка, редакторка и преподавателка по творческо писане Тюлин Еркан.

Книгите на тримата писатели ще ни отведат на различни места: Крим и неговата история до окупацията на Русия през 2014 (Левкова); на терминала на летището в Истанбул, където героинята на Тюлин Еркан е заседнала между две култури и в един хостел на границата на реалността (Лекич). Макар и много различни, в книгите и на тримата автори има обръщане към миналото в опит да се преодолее лична загуба, да се търсят корените на идентичността, да се преоткрие езика, историята, принадлежността.
Тримата автори, както и преводачите Дияна Гоцова, Цветомира Младенова и Елисавета Манолова Масиел, гостуват по инициатива на фондация „Следваща страница“ в рамките на международния проект за развитие на млади таланти в областта на литературата Connecting Emerging Literary Artists – CELA.


CELA е европейска програма, която предлага възможност на литературни творци от Европа да работят върху своята (международна) мрежа и да развиват професионалните си литературни умения. Те споделят своите истории, създават нови произведения и се свързват с литературната индустрия и европейската публика.

ⓘ  Анастасия Левкова е украинска писателка, редакторка, културен мениджър и журналистка. От 2007 г. ръководи десетки книжни проекти в Украйна. В момента е редактор на медията The Ukrainians и координатор на PEN за проект, посветен на литературни четения в градовете на Украйна. Тя е и член на PEN, Украйна.
Романът ѝ за тийнейджъри „Не момиче, още не жена“ (2017 г.) е номиниран за детска книга на годината на BBC и за литературен акцент на годината, печели номинацията за прозаичен дебют на BaraBuka. Книгата ѝ за деца „Ашик Омер“ е публикувана през 2020 г., тогава излиза и нехудожествената ѝ книга за тийнейджъри и възрастни „Общ език: Как думите се раждат и живеят“, която е номинирана за наградите BaraBuka и Книга на годината. През 2023 г. излиза „Има една земя отвъд Перекоп. Роман за Крим", който е включен в краткия списък на BBC за книга на годината.
„В този роман потомци на жертви и окупатори, убийци и убити съжителстват, докато се борят със своята идентичност и сложната споделена история. Децата, обременени от наследството на Пушкин, растат, въпреки че са тъпкани и крити за тяхната собствена безопасност. Как успяват да издържат, остава загадка, която читателят ще разкрие в този искрен разказ за Крим, където „остров Крим“ се носи в несигурна посока, почти изчезва в морските вълни, само за да изплува отново от камъни, пепел и мъгла. Историята разкрива какво се случи в Крим и защо.“, пише Тамара Гориха Зерня, писателка и носителка на националната литературна награда „Тарас Шевченко“.

ⓘ  Никола Лекич е сръбски писател, израснал в Белград, Сомбор и Крушевац. Учи история на изкуството във Философския факултет на Белградския университет. Негови разкази са публикувани в литературни списания и редица антологии. Автор е на романите Trafika' (Škola Plus, 2016), 'Persson' (Laguna, 2019) и „Пътят на перцепциониста“ (No Rules, 2024).
Именно откъс от най-новия му роман ще имате възможност да чуете в София. Книгата изобилства с образи, които донякъде са изчезнали, донякъде са (не)реални, на ръба на истината. В хостела „Отвъд границата“ възможното вече е свързано и обединено с невъзможното, въпреки това всичко е изключително жизнено и материално, некнижно. Изчистеният език и подробният подход на Лекич към крайните емоционални състояния водят отвъд границите на очакванията.

ⓘ  Тюлин Еркан е писателка, редакторка на свободна практика и преподавателка по творческо писане. Изучавала е лингвистика и литература, както и сравнително литературознание. израства в Остенде с френскоезичната си майка и англоезичната си баба, а лятото прекарва при баща си в Турция. Докато някои хора я описват като „наполовина“ това или онова, тя смята за себе си, че има двойна идентичност.
В дебютния си роман „Медояди“ тя изследва напрежението между майчиния език и родината. Книгата е номинирана за литературните награди Bronzen Uil, Boekenbon и De Boon. Романът ѝ е история за езика, която се развива на летището в Турция и засяга темите за идентичността и чувството за принадлежност. В текст във фламандския вестник De Morgen романът е наречен „Смел дебют, напомнящ за Бен Лърнър, Самюел Бекет и ранния Петер Хандке.“
В момента Еркан работи по втория си роман.

ВХОД СВОБОДЕН

„Литературни срещи“ са организирани от фондация „Прочети София“.

Визуалната идентичност на „Литературни срещи“ е дело на Костадин Кокаланов от Studio FRANK.

„Литературни срещи 2025“ се осъществяват с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“, програма „Фестивали“; Министерство на културата и Столична община.

Събитието се реализира в партньорство с фондация „Следваща страница“, Къща за литература и превод, Connecting Emerging Literary Artists - CELA, Европейска комисия, „Съпромат“, Регионален исторически музей - София, Национален археологически институт с музей при БАН, „Щрак“ и Swimming Pool.
Гостуването на Анастасия Левкова, Никола Лекич и Тюлин Аркан е инициатива на фондация „Следваща страница“ и е част от проекта Connecting Emerging Literary Artists - CELA, съфинансиран от програма „Творческа Европа“ на Европейския съюз и от Национален фонд „Култура”.