24 – 26 април Софийското Ларго Инсталация
април 24, 2025
20:30 ч. Софийското Ларго Концерт
април 24, 2025
24 – 26 април Софийското Ларго Инсталация
април 24, 2025
20:30 ч. Софийското Ларго Концерт
април 24, 2025

24 април 2025 г. | 18:30 ч.

Античен комплекс „Сердика“ // Софийското Ларго
(подземно ниво) 

Дискусия:

Трагедия или фарс - къде се намираме, накъде отиваме и кой ще го опише?

 
Участват:
Анета Василева – архитект, архитектурен историк, критик, публицист, преподавател в УАСГ и НБУ
Виктория Драганова – куратор, основател на Swimming Pool
Йоанна Елми – писателка и журналистка
Кирил Василев – поет, културолог и преподавател в СУ „Климент Охридски“
Модератор:
Тони Николов


„Археология на паметта“ е темата, която обединява цялата програма на „Литературни срещи“. Тя е отправна точка за литературния ракурс към човешките дейности и действия в тяхната колективна и историческа перспектива, но и в историята на отделния човешки живот, който носи познанието, свидетелството и паметта на своето време.
Дискусията е опит да разчетем разкъсания палимпсест на града, да разровим пластовете на времето, да потърсим начините, чрез които литературата (и изкуството изобщо) помагат за съхраняването на паметта, за изграждане на колективна памет през личните истории. Тя е повод да поговорим също за властовите позиции, чрез които се конструира разбирането за памет, за история, а оттам – за настояще и бъдеще. Дали литературата и изкуството имат силата да пробият официалните „режими на истина“, да извадят забравените (дори забранените) истории, да станат повод за друг разказ и друго възможно бъдеще.

Мястото, на което се провежда дискусията не е избрано случайно – Софийското Ларго е смислово и исторически натоварено, носи белезите на множество исторически епохи – наситено е с различни паметници на културното наследство, по неговите жълти павета са се състояли многобройни церемонии, обществени събития, шествия, протести, определили облика на съвременната история и настоящето. Тук са най-важните институции на страната, тук е и обичайният поток от множество хора, които пътуват с метрото, улисани в ежедневните си проблеми.

Тук може да се наблюдава „Шествието“ (заглавието на последната книга на Кирил Василев) – шествие на разнообразието на живота, от една страна, но и траурно шествие, от друга. Близо до това място се намира и апартаментът на една от героините в „Направени от вина“ – роман за три поколения жени, който представя разгърната картина на живота ни в последните години на социализма, през Прехода до Америка.

Именно Ларгото вдъхновява творческия тандем „Съпромат“ (Михаела Добрева и Борис Далчев) да създаде инсталацията „Под центъра на тежестта“, която ще бъде представена в същия ден и ще остане до края на „Литературни срещи“. Този потапящ мапинг повдига въпроса за присъствието на съвременния човек като индивид, но и като съвкупност – тълпа от гледна точка на всички наслоени и безкрайно разнородни исторически събития, които довеждат до настоящия момент. Художествената намеса отпраща към значението на индивидуалното и колективното действие в исторически план, към смисъла от действията на всички хора, използвали този площад, за да демонстрират ангажираност в различни времена. // повече за инсталацията: ТУК //

Дискусията поставя въпросите за паралела между преди и сега и какво е значението на нашите действия за големия ход на историята?
Повтаря ли се историята, в трагедия или във фарс живеем, или едновременно в двете? Има ли разбиране за общество, което има обща посока и може ли литературата (и изкуството) да бъдат тези мостове между различните истории? Каква е нашата роля – като участници (и потенциални герои на съществуващи и бъдещи художествени произведения), като автори, като хора?

ВХОД СВОБОДЕН

„Литературни срещи“ са организирани от фондация „Прочети София“.

Визуалната идентичност на „Литературни срещи“ е дело на Костадин Кокаланов от Studio FRANK.

„Литературни срещи 2025“ се осъществяват с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“, програма „Фестивали“; Министерство на културата и Столична община.

Събитието се реализира в партньорство с фондация „Следваща страница“, Къща за литература и превод, Connecting Emerging Literary Artists - CELA, Европейска комисия, „Съпромат“, Регионален исторически музей - София, Национален археологически институт с музей при БАН, „Щрак“ и Swimming Pool.
Гостуването на Анастасия Левкова, Никола Лекич и Тюлин Аркан е инициатива на фондация „Следваща страница“ и е част от проекта Connecting Emerging Literary Artists - CELA, съфинансиран от програма „Творческа Европа“ на Европейския съюз и от Национален фонд „Култура”.